تماس اینجاست : 44051179

دیوار سبز ؛ نفس تازه ی شهر

دیوار سبز - اینجاست

دیوار سبز ؛ نفس تازه ی شهر

دیوار سبز ؛ نفس تازه ی شهر

دغدغه های زندگی به دور از طبیعت

اگر ساکن تهران ویا هر کلان شهر شلوغ دیگری با ساختمانهای بلندش هستید، احتمالا به یک نکته پی برده اید. شما ممکن است در طی چند ماه، فقط در اطراف خود ساختمان دیده اید. به ندرت دید افقی شما به چند کیلومتر رسیده است. کم پیش می آید که سرتان را بالا گرفته و آسمان را نگاه کرده باشید. چرا که این کار هم فایده ای ندارد. آسمان خاکستری است، نه آبی. برای درک بهتر موقعیت، لطفا خودتان را یک نقطه صورتی تصور کنید. حال به این نقطه صورتی، از یک ماه پیش تا الان، از بالا نگاه کنید. به دقت به مسیرهای حرکت این نقطه صورتی با دور تند نگاه کنید. شما فقط چند مسیر تکراری را می بینید. که بی امان در طی ماه به صورت تکراری و مداوم طی می شوند. متاسفانه این نقطه صورتی شما هستید.

بشر از حدود 100سال پیش به طور رسمی از روش زندگی نیاکان خود روی برگرداند. از بسیاری جهات از روش تغذیه گرفته تا مسکن و کار و… ولی مشکل زمانی برای بشر به صورت حاد درآمد که او پا را از همه  چیز فراتر گذاشت و یک پارامتر وحشتناک دیگر را نیز به این زندگی مدرن اضافه کرد:

سرعت

آن نقطه صورتی را به یاد آورید. به سرعت در یک مسیر تکراری در حال حرکت است. از بالا که نگاه می کنی گیج می شوی. انسانی که در قرن پیش بسیار آرام و با طمانینه حرکت می کرد، گویی الان گمشده ای دارد. بسیاری معتقدند که این نقطه صورتی با آخرین سرعت در این قرن به دنبال یک چیز می گردد:

آرامش

انسان درطول میلیون ها سال زندگی به طبیعت اطراف خود خو گرفته است. و حال در 100سال به طور کل از این وجه زندگی دور افتاده است. پس ناگزیر در خود خلا و عدم ثبات روحی حس می کند.

انسان امروزی و طبیعت

واقعیت این است که انسان امروزی از طبیعت جدا افتاده است. تصور کنید که در یک روز عادی در خیابان هستید. به ناگاه از لای ترک آسفالت یک گیاه سبز کوچک را می بینید که روییده است. این صحنه چقدر شما را به وجد می آورد؟

چقدر در شما احساسات مثبت به وجود می آورد؟

این احساسات و انرژی مثبت به خاطر این است که شما برای چند ثانیه به اصل خود بازگشته اید.

باید پذیرفت که این زندگی سریع و صنعتی و تکراری بر جوامع بشری عارض شده است. حذف کامل این نوع زندگی و برگشت به روش آبا و اجدادی بدون شک همان اندازه محتمل است که شما طی پیاده روی های هرروزتان گیاهی را ببینید که از لای آسفالت روییده است!! وضعیت سخت اقتصادی هم برای همه این امکان  را فراهم نمی کند که هر آخر هفته به مسافرت های برون شهری بروند. بنابراین یک راه می ماند:

دیوار سبز

مجموعه ای از گیاهان سبز که به صورت عمودی سطح دیواری  را با استفاده از همان دیوار و یا سازه ای جداگانه پوشش داده و رشد می کند را، دیوار سبز می گویند. به طورر کلی تاریخی برای شروع این دیوارها نمی توان پیدا کرد. ولی به طور حتم شواهد تاریخی تمدن بابل را در این زمینه پیشرو می بیند. چرا که نمونه هایی مانند باغ های معلق بابل، سندی است بر استفده از پشت بام و دیوار سبز در معماری شهری. اما این مساله به صورت معاصر از دهه 1930 و به وسیله استنلی هارت وارد معماری معاصر شد. و به تدریج جایگاه خود را در طراحی شهری باز کرد.

انواع دیوار سبز

دیوار سبز به طور کلی به دو حالت اجرا می شود:

  • پوشش گیاهی که از دیوار مورد نظر به عنوان سازه استفاده می کند. و بر روی همین دیوار کشت می شود و یا در زمین پای دیوار کشت شده و از دیوار بالا می رود.
  • پوشش گیاهی که دارای سازه مستقل می باشد. این سازه به فاصله چند سانتی متر از دیوار قرار می گیرد. پسس بافت گیاهی بر روی آن کشت داده می شود.

 

روش های مختلف اجرای دیوار سبز با سازه مستقل

  • دیوار سبز به وسیله داربست

در این روش بافت گیاهی بر روی داربست هایی کشت داده می شود. در این روش فضای زیادی را نمی توان تحت پوشش قرار داد. این داربست خود سازه ای مستقل از دیوار می باشد. این داربست ها به وسیله رابط هایی به دیوار اصلی مهار می شود.بسته به منطقه جغرافیایی و ارتفاع سازه، فاصله از دیوار اصلی باید محاسبه گردد.

  • دیوار سبز به وسیله کابل

در این روش به وسیله توری هایی با سیم های ضد زنگ، مساحت مورد نظر پوشش داده می شود. سپس در مرحله بعد بافت گیاهی به تدریج، این شبکه را در بر می گیرد.

  • سیستم پلیمری

در این روش از یک قالب پلیمری به عنوان بستری برای رشد گیاه استفاده می شود. گیاه به تدریج بر روی این بستر رشد کرده و شکل مورد نظر را به دیوار می بخشد.

  • سیستم هیدروپونیک

همانطور که از اسم آن پیداست سیستم در حالت کلی بر روی آب استوار است. در این روش از خاک برای رساندن املاح به گیاه استفاده نمی شود. بلکه از آب، به وسیله سیستمهای پیشرفته اتوماتیکی، در زمان مشخص، به وسیله املاح حلال در آن گیاه تغذیه میشود.

سخن آخر

دیوار سبز بدین معنا نیست که برای ایجاد آن، حتما باید از شرکتهای متخصص، برای نصب استفاده کرد. هر کسی میتواند با استفاده از کمی ذوق و مهارت اقدام به شاسی کشی به وسیله آهن بر روی دیوار کوچک خانه خود کند. سپس قالب های عایق رطوبت پیش ساخته را، بر روی اسکلت مورد نظر سوار کند. گیاهان مورد نظر را با کمی اطلاعات و مشورت از اهل فن انتخاب کند. سپس به روش سنتی از آنها مراقبت کند.

به همین سادگی…

مجله اینجاست…

درباره‌ی نویسنده

حافظ حضرتی