تماس اینجاست : 44051179

چوب؛ انواع و کاربرد آن

چوب؛ انواع و کاربرد آن

چوب؛ انواع و کاربرد آن

چوب؛ انواع و کاربرد آن

تعریف چوب

چوب ماده ای است کاملا طبیعی و تجدیدپذیر که به وسیله املاح، خاک و نور خورشید، تغذیه و در بعد زمان رشد کرده و تبدیل به این ماده می شود.

انواع چوب

چوب ها بسته به نوع درختان طبقه بندی می شوند. درختان خود به دو گروه کلی تقسیم می شوند.

درختان پهن برگ

درختان سوزنی برگ

هرکدام از این نوع درختان خود دارای زیرمجموعه هایی هستند. این زیرمجموعه ها هر کدام بسته به نوع خود، دارای خواص متفاوتی می باشند. این خواص پارامترهایی مانند سختی، مقاومت، وزن، طرح و … را در بر می گیرند. تعدادی از این درختان و خصوصیات آنها عبارتند از:

ردیف پهن برگ سوزنی برگ
1 افرا کاج
2 گردو سرو
3 راش سرخدار
4 ملج نراد
5 زبان گنجشک نوئل
6 ممرز سدر
7 توسکا عود
8 صنوبر دوگلاس
9 آزاد کازوارینا
10 توت آروکاریا
11 اقاقیا لاریکس
12 شمشاد سکویا
13

 

ردیف پهن برگ سوزنی برگ
1 دارای برگ پهن دارای برگ دراز
2 تولید دانه در داخل میوه تولید دانه در داخل مخروط چوبی
3 وزن سنگین وزن سبک
4 سخت نرم
5 تنوع طرح روی چوب محدودیت طرح روی چوب
6 قیمت بیشتر قیمت کمتر
7 برگ ریز غالبا همیشه سبز
8 جذب بیشتر آلودگی هوا جذب کمتر الودگی هوا
9 سرعت خشک شدن کند سرعت خشک شدن تند
10 استفاده در صنعت کاغذسازی دارای توجیه اقتصادی، در کاغذ سازی
11 دوره رشد طولانی دوره رشد کوتاه
12

 

سابقه چوب در خانه سازی و دکوراسیون

چوب و سنگ از قدیمی ترین مصالح می باشند. بشر از همان ابتدا به قابلیت های چوب پی برده است. بدون شک سابقه بین چوب و بشر به پیش از تمدن بر می گردد. با پیدایش انسان هوشمند این مصالح جایگاه خاصی در تمدن پیدا کرد. چوب در قدیمی ترین بنا ها و دست سازهای بشری به چشم می خورد. بنابراین ورود آن به زندگی بشر را نمی توان به یک بنا و یا یک دوره خاص محدود کرد. چوب در بنا های قدیمی نسبت به سنگ از یک مزیت خاص برخوردار بود. نسبت قدرت تحمل به وزن، عدد بزرگی نسبت به سنگ است. این قابلیت در ترکیب با سنگ، چوب را در تاریخ تمدن بشر ماندگار کرد. ضمن آنکه شکل پذیری چوب نسبت به سنگ بسیار بالاتر است. به مرور زمان این قدرت شکل پذیری، چوب را ضمن ماندگاری در بنا سازی، وارد ابزارآلات و دکوراسیون کرد. این امر در طول زمان، باعث درآمیختگی چوب و انسان شد. چوب توانست رویا ها و ایده آ های ذهن آدمی را، در قالب اشیا به صحنه بیاورد. بنابراین باعث پیوندی عمیق بین این دو در طول تاریخ شد. دمیده شدن روح هنر در قالب این اشیا به تدریج باعث ایجاد صنایع دستی چوبی شد. البه قابل ذکر است که این صنایع دستی در طول زمان های قدیم صنایع رایج آن زمان بوده است.

با پیشرفت این صنعت، انسان به طور کامل وابسته به این مصالح شد. این وابستگی هم در بعد اقتصادی و هم در بعد روحی به وقوع پیوست. متاسفانه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت و رشد بیش از حد بشر و نیازهای فزاینده در طول چند دهه اخیر چوب به تدریج در جوامع کمرنگ تر شد. بدون شک دوره کند رشد این ماده طبیعی جوابگوی رشد فزاینده نیاز بشر برای ساختمان سازی و دکوراسیون نبود. لذا مصالح جایگزین صنعتی به سرعت جایگاه این ماده را گرفت. قیمت ارزان و سهولت دسترسی به این مواد صنعتی عامل مهمی در کنار زدن چوب بود. اما به تدریج انسان در طول این دوره انتقال متوجه خلا روحی حاصل از این ماجرا شد. بنا ها و اشیا هرچند سریعتر و ارزان تر در اختیار قرار می گرفتند، ولی نتوانستند خود را با روحیات بشر سازگار کنند. در ادامه کمبود این ماده و نیازهای بیش از حد بشر این کالا  را تبدیل به کالایی لوکس و تجملاتی کرد. بنابراین در حال حاضر قیمت چوب نسبت به سایر مصالح بالاتر می باشد. اما بدون شک، به زودی این ماده جایگاه خود را باز خواهد یافت…

درباره‌ی نویسنده

حافظ حضرتی