تماس اینجاست : 44051179

شب یلدا

شب یلدا - اینجاست

شب یلدا

شب یلدا

تاریخ وقوع شب یلدا:

از اوایل غروب آخرین روز پاییز شروع  و تا طلوع آفتاب اول دی (اولین روز زمستان) ادامه پیدا می کند. به عبارت دیگر از 30 آذر شروع و تا 1 دی ادامه پیدا می کند.

نام یلدا:

این کلمه ریشه سریانی دارد. معنای آن در لغت، تولد و میلاد می باشد. ایرانیان اعتقاد داشتند که در این شب خورشید( مهر – میترا) متولد می شود. در زبان رومیان از این شب به نام ناتالیس آنایکتوس (تولد مهر) یاد می شود.

تاریخچه شب یلدا:

کشاورزی در زمان های قدیم از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. مردم تقویم و گذر سال ها را با کشاورزی منطبق می کردند. چرا که گردش ماه ها و فصل ها برای کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آنها به تدریج یافتند که در چنین شبی، طول زمان تاریکی به بلندترین حد خود می رسد. سپس روند کاهشی زمان تاریکی شروع می شود. یعنی به تدریج طول شب ها کوتاه تر و روزها بلند تر می شود. لذا آنها از این شب به عنوان شب شکست تاریکی نیز یاد کردند. به تدریج ایرانیان این شب را گرامی داشتند. سنت ها و جشن هایی را به تدریج در طول سالیان برای این شب قرار دادند. آنها میوه هایی مانند انار و هندوانه را برای پذیرایی در این شب مورد استفاده قرار می دادند. چرا که رنگ سرخ انار و هندوانه نمادی از گرمی و نور خورشید بود.

به تدریج مقرر شد که روز اول (از صبح یلدا)

-تعطیل عمومی باشد.

-کسی بر کسی امر و نهی نکند.

-جنگ و خونریزی نباشد.

-موجود زنذده ای قربانی نشود.

-از بزرگترها دید و بازدید به عمل آید.

-…

به تدریج این جشن ها شکل محلی به خود گرفت. یعنی مردمان هر دیاری بسته به اعتقادات و سبک زندگی خود این جشن ها را تغییر دادند. البته در هر حال درون مایه در کل فرهنگ ها یکسان ماند.

یلدا و زمان حال:

مردم در زمان حال از شب یلدا، همانند شب سال  نو استقبال می کنند. یعنی خرید های بیشتری را در این شب انجام می دهند. سعی می کنند که بیشتر در کنار خانواده باشند. و همچنین روحی تازه به کالبد زندگی خود بدمند. چیدن سفره شب یلدا و گوش دادن به داستان های مادربزرگ ها و پدربزگ ها در این شب مرسوم است.

بسیاری از مغازه ها و این روزها، علی الخصوص فروشگاه های اینترنتی به مناسبت این شب فروش ویژه انجام می دهند. آنها با دادن تخفیف های ویژه سعی در مشارکت در این جشن می کنند. بدون شک این کار در جذب مشتری و همچنین دادن قدرت خرید بیشتر به مردم موثراست. در این سالها فروشگاه ه های اینترنتی نهایت بهره، از شب یلدا برای معرفی کردن خود به مردم را برده اند. بیشتر فروشگاه های اینترنتی در جشنواره های مربوط به این مناسبت دنبال سود نیستند. بلکه آنها می کوشند تا نامی نیک از خود در ذهن مشتری بر جای بگذارند. این کار باعث می شود تا مشتری با شنیدن نام فروشگاه مربوطه در طول سال، در ذهن ش، روزهای جشن و شادی تداعی شود. در بلند مدت این کار باعث اعتماد مردم و خرید در طول سال می گردد. این امر به خودی خود برای مشتری نیز مفید می باشد. چرا که در هر حال کالایی را با تخفیف زیاد می خرد.

فروشگاه اینترنتی اینجاست نیز به نوبه خود اقدام به برگزاری جشنواره ای با تخفیف مناسب کرده است. امید است که ما هم بتوانیم جای خودمان را در ذهن و دل مشتری ها باز کنیم.

سخن آخر:

مادربزرگ ها می گفتند که آرزو های آدمی دور و دراز است و عمر او کوتاه.

چه مبارک شبی باشد، شبی که بلندایش به درازای برآورده شدن آرزو های آدمی باشد. درست است که فقط ، چند ده ثانیه ای، بلندتر از شب های دیگر سال است. ولی همین اندازه هم کافی است تا متفاوت ترین شب سال باشد. تا همه آرزو کنند که طول و عرض زندگی آنها یلدایی باشد. یادمان باشد که پیام یلدا این است که دقایق چقدر مهم هستند. زندگی مگر جز جمع دقییقه ها چیست؟  دقیقه هایی که در روزمرگی زندگی ماشینی امروزی، همانند دورریز غذاها، به دور ریخته می شوند. نمی دانم در آخرین روز زندگی، فرزند آدمی برای یک دقیقه بیشتر بودن چقدر ارزش بدهد. ولی این را می دانم که ارزش آن دقیقه، شاید بیشتر از این هزاران دقایق باشد که در چرخیدن به دور دایره تکرار، به دور انداخته می شود.

امید آنکه بخت و اقبال تمام ساکنان این ملک به بلندای شب یلدا باشد…

درباره‌ی نویسنده

حافظ حضرتی