تماس اینجاست : 44051179

اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس

اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس

اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس

کشورهای حوزه خلیج فارس به کشورهایی اطلاق می شود که دسترسی مستقیم به آب های این خلیج دارند. خلیج فارس از 237472کیلومترمربع وسعت برخوردار است. این کشورها به دلیل قرار گرفتن در حساس ترین منطقه جهان (خاورمیانه) از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. در بین این کشورها فقط یک کشور غیرعرب زبان وجود دارد. این کشور ایران می باشد. این کشورها بیش از نیمی از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارند. کشورهای دیگر عبارتند از:

عربستان سعودی

کویت

بحرین

قطر

امارات متحده عربی

عمان

اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس

کشورهای خلیج فارس غالبا همان کشورهای خاورمیانه هستند که بیش از نیمی از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارند. این مساله به خودی خود باعث اهمیت بالای این منطقه از زمین شده است. امروزه سطح مصرف انرژی در جهان به بالاترین سطح خود در تاریخ بشر رسیده است. اقتصاد کشورهای این متطقه بیشتر مبتنی بر نفت و سوخت های فسیلی می بشد. این مساله باعث وابستگی کشورهای حوزه به سوخت های فسیلی شده است. این وابستگی به عقب ماندگی در بخش های دیگر منجر شده است. عمده مسائلی که این وابستگی را به وجود آورده است عبارتند از:

عقب ماندگی صنعتی

جنگ های داخلی

آشفتگی سیاسی

 عقب ماندگی صنعتی

اگر ایران را استثنا در نظر بگریم (بدون تعصب) بقیه کشورهای حوزه خلیج فارس تقریبا فاقد صنعت هستند. متاسفانه کشورهای عربی خلیج فارس به دلیل مسائل مختلف هرگز به فکر احیا صنعت خود نبوده اند. این کشورها تبدیل به بازار آماده ای برای کشورهای صنعتی شده اند. هرچند  که سطح رفاه در این کشورها بالا می باشد. ولی از آینده ای بسیار مبهم برخوردار هستند. این کشورها به شدت مصرفی شده اند. بدون شک با گذشت زمان سوخت های فسیلی تمام خواهند شد. حال در این میان کشورهای صنعتی از برنامه ریزی آینده نگرانه ای برای جایگزینی این سوخت ها برخوردار هستند. این در حالی است که کشورهای حوزه خلیج فارس برنامه خاصی ندارند. این مساله در بلند مدت شکاف عظیمی را ایجاد خواهد کرد. بدون شک برطرف کردن این شکاف در بلند مدت برای این کشورها بسیار سخت خواهد بود.

البته باید این نکته را در نظر گرفت در صورتی که این کشورها برنامه ای هم برای این کار داشته باشند باید تاوان سنگینی بدهند. کشور ایران را در نظر بگیرید که برای پیشرفت در عرصه صنعتی سالهاست متحمل فشارهای سنگین بین المللی برای عقب مانده نگه داشته شدن قرار دارد.

جنگ های داخلی

کشورهای صنعتی به هر روشی برای اختلاف افکنی در داخل کشورها و بین کشورها در این حوزه دست می زنند. در این میان بیشترین تمرکز بر روی مذاهب قرار دارد. برانگیختن احساسات مذهبی در داخل کشورها علیه یکدیگر از دیرباز مورد استفاده استعمارگران بوده است. سیاستمداران این کشورها به خوبی به این مساله واقف هستند که در نبود امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس هیچگونه پیشرفتی در هیچ زمینه ای نخواهند داشت. آنها با دارا بودن آنتن های تلویزیونی مردم این منطقه را بمباران می کنند. منطقه را بیشتر از باروت از نفرت پر کرده اند. این روند بدون شک از عوامل اصلی عقب ماندگی صنعت و اقتصاد در این منطقه می باشد.

وابستگی سیاسی

بسیاری از کشورهای حوزه، دنباله رو سیاست های منطقه ای ابرقدرت ها هستند. متاسفانه این کشورها استقلال سیاسی خود را به طور کامل تسلیم قدرت های جهانی کرده اند. این وابستگی برای کل منطقه به شدت مساله ساز شده است. این مساله اراده ملت ها را از بین برده است. این در حالی است که منابع عظیم خدادای باید باعث استقلال سیاسی کشورها می شد.

ایران در خلیج فارس

خوشبختانه ایران متفاوت ترین کشور این حوزه می باشد. هم از نظر زبانی و هم از نظر سیاسی. ایران از دیرزمانی حرکت خود را به سوی استقلال سیاسی و صنعتی شروع کرده است. لذا بامشکلات عدیده ای روبرو است. این ترقی خواهی لاجرم منجر به بروز مشکلاتی در رفاه مردم شده است. مسلما از طریق رسانه های خارجی این مشکلات بسیار بزرگ نمایی می شود. تا مایه دلسردی باشد. در حالی که بدون شک نقاط قوت به هیچ عنوان پوشش خبری داه نمی شود.

حرکت های ایران در صنایع دفاعی، هسته ای، زیرساختی، جاده، سد، کشاورزی و … از طریق این رسانه ها پوشش خبری داده نمی شود. در نهایت تاسف باید گفت که این رسانه ها به موفقیت های نسبی رسیده اند. این در حالی است که رسانه های ما بسیار ضعیف عمل می کنند. آنها خبرهای بد را به بهترین شکل می گویند. رسانه های ما بهترین خبرهای کشور را به بدترین و خشک ترین  شکل ممکن می گویند.

ایران در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجهی را در بسیاری از زمینه ها به دست آورده است. صنایع خود را ترمیم و امنیت خود را بالا برده است. این در حالی است که آرزوی تعدادی است که یک سفر خارجی به کشورهای مرفه حوزه خلیج فارس داشته باشند. این نکته را باید مورد توجه قرار داد که صدای رفاه این کشورها از آنتن رسانه های خارجی مانند صدای دهلی است که از دور خوش تر است…

باید مورد توجه قرار داد که:

رفاه مطلق، هیچ توجیهی برای نابودی صنعت و اقتصاد داخلی نیست.

رفاه مطلق هیچ توجیهی برای وابستگی امنیت به کشورهای دیگر نیست.

سخن آخر

مجله اینجاست بدون اینکه کوچکترین وابستگی به دولت و حکومت داشته باشد با افتخار تمام اعلام می کند که در بین تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس، تنها ایران دارای چشم اندازی روشن در صنعت و اقتصاد است.

با همه مشکلاتی که در حال حاضر داریم…

اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس

مجله اینجاست…

درباره‌ی نویسنده

حافظ حضرتی