تماس اینجاست : 44051179

انواع روش پرداخت

انواع روش پرداخت

انواع روش پرداخت

انواع روش پرداخت در خریدهای اینترنتی

1.  پرداخت کالا به کالا

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این پرداخت مابین بعضی کشورها رایج است. امروزه در سطح کلان کشورهایی که دچار تحریم هستند و یا کشورهایی که خواستار پایان سلطه دلار در مبادلات جهانی هستند اقدام به مبادله کالا به کالا می کنند. روش کار تا حدودی شبیه به مبادله چند هزار سال پیش است. هر دو کشور در بانک های مرکزی کشور مقابل اقدام به افتتاح حساب با پول آن کشور می کنند. تاجران پس از هر مبادله ارزش بهای کالای خود را به صورت ارز کشور مقابل و یا کالای هم بها از تاجر کشور مقابل دریافت می کنند.

2. پرداخت نقدی

این نوع پرداخت دومین نوع پرداختی است که بشر از آن استفاده کرده است. این نوع از انواع روش پرداخت از طریق اسکناس های رایج کشورها انجام می گیرد. این اسکناس ها به خودی خود دارای ارزش نیستند. ارزش هر اسکناس ی به میزان پشتوانه آن است. این پشتوانه غالبا از طریق فلزات گرانبهایی که در خزانه کشور موجود است و یا میزان تولید ناخالص داخلی تعیین می گردد.

خانواده ای را در 400 سال پیش در نظر بگیرید. پدر خانواده علاقه مند است که فرزند پسر بیشتری داشتته باشد. او در این حالت به دو خواسته اساسی خود می رسد.

1 تولید ثروت بیشتر به واسطه فرزندان

2 قدرت پشتیبانی فیزیکی بیشتر به واسطه فرزندان

در نهایت این دو عامل باعث بالا رفتن ارزش و اعتبار پدر می شود. او به راحتی در هر مساله ای در جامعه زمان خود اظهار نظر و اعمال قدرت خواهد کرد.

این همان راز پول است. با کمی طلا در خزانه و تولید ثروت به واسطه افراد جامعه قدرت پول جامعه بالاتر رفته و به واسطه آن سیاستمداران کار خودشان را شروع خواهند کرد.

3. پرداخت بین بانکی(حساب به حساب ـ کارت به کارت)

تا قبل از رایج شدن دستگاه های خودپرداز انتقال پول مردم از طریق عملیات فیزیکی در داخل شعبه های بانکی انجام می گردید. این کار مستلزم زمان زیادی بود. تا اینکه از اواخر سال 1382 و با رواج دستگاه های خودپرداز آرام آرام پرداخت کارت به کارت انجام گردید. مردم همانند هر امکان جدیدی که شروع به فراگیری می کند ابتدا شروع به مقاومت در برابر آن کردند ولی به تدریج این نوع پرداخت جایگاه ویژه ای در جامعه یافت. البته این پرداخت در اصل همان پرداخت حساب به حساب است.

لازم به ذکر ست با رواج این نوع پرداخت فروشگاه های ایرانی جانی تازه گرفتتند. مشکلاات این صنف تا حدود زیادی رفع گردید و نقطه عطفی در این زمینه به وجود آمد.

4. پرداخت با ارز دیجیتال:

به دلیل عدم رواج پرداخت با ارز های دیجیتال در کشورمان به این موضوع اشاره ای نمی شود. امید است که در روزهای آتی مختصری از روند تحول و کارکرد این ارزها برای شما عزیزان گردآوری و ارائه گردد.

5. دستگاه های کارت خوان

این دستگاه ها خود به دو دسته ثابت و سیار تقسیم می شود:

نوع ثابت: این کارتخوان ها از نوع تلفنی می باشد و از خط تلفن برای اتصال به شبکه استفاده می کند. نوع دیگر کارتخوان ثابت کارتخوان شبکه ای می باشد. برخلاف کارتخوان قبلی از بستر اینترنت برای اتصال به شبکه بانکی استفاده می کند. این نوع دارای سرعت بالا بوده و برای استفاده در مراکز تجاری و فروشگاهی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع سیار: این نوع کارت خوان ها بسیار رایج می باشد. بسیاری از مشتریان فروشگاه های اینترنتی ترجیح می دهند که بهای کالای مورد نظر خود را به هنگام دریافت تسویه نمایند. این نوع کارتخوان ها چنین امکانی را فراهم می سازد. بسته به نوع ارتباط کارتخوان های سیار دارای انواع متعدد می باشد.

*کارت خوان های بی سیم که برای اتصال به شبکه بانکی از سیم کارت تلفن همراه استفاده می کنند. اپراتور این سیم کارت باید امکان انتقال داه بر روی سیم کارت را فراهم سازد. بدیهی است در صورتی که اپراتور مورد نظر از پوشش شبکه برخوردار نباشد این نوع کارتخوان قابلیت ارایه خدمت ندارد.

نوع دیگر کارت خوان های سیار از اتصال بی سیم برای وصل شدن به شبکه بانکی استفاده می کنند.

*جدیدترین نوع کارتخوان های سیار پایانه های فروش موبایلی می باشد. امروزه با پیشرفت گوشی های هوشمند این دستگاه ها فقط  یک تلفن همراه نیستند. بسیاری از خدمات و اپ ها از این ابزار برای توسعه استفاده می کنند. بانکداری الکترونیکی هم مانند دیگر خدمات بیشتر بر روی گوششی ها سازماندهی شده است. پایانه های فروش موبایلی با ظاهری کوچکتر و کارایی بیشتر از طریق تلفن همراه به شبکه بانکی متصل می شوند. تکنولوژی ارتباط با گوشی از طریق فناوری بلوتوث انجام می گردد. این نوع کارت خوان ها با گوشی های دارای سیستم اندروید و ای او اس همخوانی دارد. امنیت بالا از ویژگی های بارز این نوع از پرداخت ها به شمار می رود.

مسلما دور از ذهن نیست که به زودی تمامی اطلاعات مالی شما در یک انگشتری و یا اثر انگشت و یا مردمک چشمان شما ذخیره و تراکنش ها انجام گردد…

6. پرداخت اینترنتی:

این روش پرداخت با ظهور خرید های اینترنتی رواج پیدا کرد به طوری که به یکی از رایج ترین انواع روش پرداخت برای خرید های اینترنتی تبدیل شده است. در اینگونه پرداخت ها باید موارد امنیتی را کاملا رعایت نمود – که در مطلبی جداگانه به این موارد اشاره خواهد شد – در این روش پرداخت از درگاه های مستقیم بانکی و یا درگاه های واسط استفاده می شود.

انواع روش پرداخت

مجله اینجاست

درباره‌ی نویسنده

حافظ حضرتی