تماس اینجاست : 44051179

مختصری از روند تحول پول در بستر تاریخ

مختصری از روند تحول پول در بستر تاریخ

مختصری از روند تحول پول در بستر تاریخ…

بشر در حدود 800هزار سال پیش آرام آرام وارد غارها شد و تا 20هزار سال، در بستر دنج غارها به زندگی بی دغدغه خود ادامه داد. در این برهه بود که توانست یکی از ارزشمند ترین ابداعات بشری را انجام دهد، “کنترل آتش”. در حدود 780هزار سال پیش، به پشتیبانی آتش از غارها بیرون آمد و در دشت های باز شروع به شکار نمود.

در ادامه روند پیشرفت خود در حدود 6هزار سال پیش کشاورزی را شروع کرد و بعد از آن بود که برای بار دیگر توانست به یکی از اختراعات تاریخی خود برسد. آنها در این مرحله توانستند چرخ را اختراع کنند.

این کنار هم بودن ها و اختراعات و ابداعات باعث شد که با سیری صعودی، وضعیت رفاهی بالا رفته و بشر شروع کند به ازدیاد جمعیت و در چند هزار سال بعد با فائق آمدن بر مشکلات و موانع، جوامع بزرگ را با جمعیت های چند صد هزار نفری به وجود بیاورند.

با افزایش تعداد کالاهای مازاد بشر و عطش آنها برای به دست آوردن محصولات نواحی دیگر، این بار بشر قرنها پیش از میلاد مسیح توانست کالاهای خود را با کالاهای دیگران تبادل کند و شکل های اولیه مبادله کالا به کالا را به وجود بیاورد.

مبادله کالا به کالا

تا مدتها از این روش استفاده کردند و توانستند یک گام اساسی به سمت برآورده کردن احتیاجات متنوع خود و تخصصی کردن تولیدات نواحی، صرفا به صورت یک محصول، به سمت پیشرفت بردارند. جوامع خود را پیچیده تر کنند و وابسته به یکدیگر شوند. با گذشت زمان و در مراحل بعد ایرادات اولیه ای برای مبادله کالا به کالا به وجود آمد و آن عدم وجود یک کالای مرجع به عنوان شاخص ارزش هر کالای مشخص بود.

به مرور زمان آنها توانستند به این مشکل هم فائق آیند و با انتخاب کالاهای مرجعی مانند مروارید و گاو و گوسفند ارزش پایه ای برای محصولات دیگر به دست بیاورند. این روند ادامه داشت تا اینکه در مرحله بعدی پای فلزات گرانبها از قبیل طلا و نقره که علاوه بر زیبایی و دوام فیزیکی از ماندگاری بالا و حجم کمی هم برخوردار بودند، به قضیه باز شد و کالاهای مرجع قبلی را به کنار راند. با گذشت زمان این طلا و یا نقره ها در اندازه ای کوچکتر و مدون تر توسط حکومت ها ضرب شد و اینگونه بود که به ادعای مورخان در سده هفتم پیش از میلاد در کشور لیدی اولین سکه ها ضرب شد و اینجاست… که داستان پول آغاز گردید.

اولین نمونه های ضرب سکه در دنیا

داستان پول

این بی شک یکی از مهمترین اختراعات بشری بود که توانست حتی بر ماهیت وجودی بشر تاثیرگذاری داشته باشد. جالب است بدانید که اولین سکه در ایران در زمان داریوش اول (516 ق م) به نام دریک ضرب شد.

سکه ها به سرعت جایگاه خود را در جوامع پیدا کردند و باعث ارتقاع و شکوفایی هر چه بیشتر جوامع گردیدند. در ادامه روند تکامل پول این بار انسانهایی که به هر طریقی سکه بیشتری جمع می کردند لاجرم باید آن را ذخیره می کردند و در این میان، بودند کسانی که که خود را امین و امانت دار معرفی کنند و افراد، با ارزش ترین دارایی هایشان را (سکه ها) پیش آنها به امانت بگذارند و در عوض “قبض رسید” بگیرند. قبض هایی که به تدریج آن قدر اعتبار یافتند که خود قبض ها به پشتوانه سکه های طلا، تبدیل به کاغذی شدند که به عنوان ارزش مرجع مورد داد و ستد قرار گرفتند و آرام آرام در بستر تاریخ تبدیل به پول کاغذی شدند.

ماجرای پول در اینجا تمام نمی شود و در ادامه روند تکامل پول، این بار تکاپوهایی در 1996سال بعد از میلاد مسیح برای ایجاد پولهای دیجیتالی شروع و نهایتا در 2009سال بعد از میلاد مسیح، مقبول ترین واحد پول دیجیتالی (بیت کوین) پا به عرصه می گذارد و پیش بینی می شود که در چند دهه بعدی به طور رسمی، به عنوان پایه تبادلاتی مورد پذیرش دولت ها و ملت ها قرار گیرند.

برخی از معروف ترین پول های دیجیتال (رمزارز ها)

 

مجله خبری اینجاست…

درباره‌ی نویسنده

حافظ حضرتی